top of page
Yazı: Blog2_Post
Ara
  • Yazarın fotoğrafıBüşra Ertüren

Sezgisel Yeme Sık Sorulan Sorular

Güncelleme tarihi: 2 Mar 2022

Sezgisel yeme başlangıçta kafanızı biraz karıştırabilir. Eğer yeme özgürlüğünü kazanma sürecinizde kendinizi kaybolmuş hissediyorsanız, doğru yere geldiniz. Instagram üzerinden bana merak ettiklerinizi sormanızı istedim ve en sık gelen soruları sizin için cevapladım.


Eğer sezgisel yemenin ne olduğu hakkında pek fikriniz yoksa, "Sezgisel Yeme Nedir ve Nerede Başlayabilirim?" yazıma ulaşabilirsiniz.
1. Ya sürekli pizza ve çikolata yersem?


Bir ortamda sezgisel yeme ile ilgili konuşmaya başladığımda, genellikle ilk akla gelen endişe, “ben sezgisel yersem her akşam pizza yerim”, “benim sezgilerime güvenilmez, kahvaltıda tatlı yememi söyler kesin” oluyor.

Bu gibi anlarda çalışma modunda olmadığım için, konuşmaya devam ederek açıklama yapmak gerçekten zorlaşıyor. Keşke herkesin sezgisel yemedeki balayı dönemini anlamalarına ve deneyimlerine yardımcı olabilseydim diye düşünerek ve gelen yorumlara gülümseyerek, konuyu kapatıyorum.


Eğer sevdiğiniz yiyeceklerin sıradanlığını hiç deneyimlemediyseniz, bu aşamada şüphelerinizin olması çok doğaldır.


Adı ne olursa olsun, ister diyet ister “sağlıklı yaşam”, eğer yemenizi veya kilonuzu kontrol etmeye çalışıyorsanız, kısıtlama içerisindesiniz demektir.

Kısıtlama, belirli yiyecek gruplarından uzak durmak, miktarı sınırlamak, yalnıza belirli koşullarda yemeye izin vermek, eve sokmamak veya her yediğinizde pişmanlık duymak şeklinde değişebilir.

Bu durumlarım hepsi, belirli yiyecekleri sizin için “yasaklı meyve”ye dönüştürür. Ve yasaklı yiyeceklerinize teslim olduğunuzda, kontrolden çıkmanıza ve ihtiyacınızdan fazla tüketmenize neden olur.


Siz yediklerinizi kontrol ettiğinizi sanarken, yiyecekler sizi kontrol etmeye başlar.

Kısıtlamaları kaldırdığınızda ve kendinize sevdiğiniz yiyecekleri yemek için, koşulsuz bir şekilde izin vererek yemeye başladığınızda, yiyeceklerin heyecan verici ve yeni hallerine alışma sürecinize “balayı evresi” deriz.


Bu dönem, her balayı dönemi gibi gecicidir ve yeme özgürlüğünü kazanmanız için çok önemli bir adımdır. Çünkü bedeniniz ile güven inşa etmenize yardımcı olur.


Yiyecekler ile barıştığınızda ve etrafında özgürleştiğinizde ise, onları aşırı yemeyecek veya yemekle ilgili kaygı yaşamayacaksınız.


Favori yiyeceklerinizi her gün, her öğünde yeseniz nasıl olurdu? Her gün tatmin edici deneyim yaşar mıydınız?


2. Sezgisel yeme kilo vermemi sağlayacak mı?


Sezgisel yeme, yiyeceklerle daha iyi bir ilişki kurmanıza, kronik diyetten ve bunun etkilerinden kurtulmanıza yardımcı olmak için tasarlanmış bir diyet-dışı yaklaşımdır.


Amaç, size rehberlik etmek için diyet kurallarına ve yasaklarına güvenmek yerine, kendi bedeninize güvenmenizi sağlamaktır.

Diyet-dışı yaklaşım, kasıtlı kilo kaybını amaçlamaz. Bunun yerine sağlıklı davranış kazanımı amaçlar ve kilonun kendi aralığını bulmasına izin verir.

Yani, sezgisel yeme ile kilo verebilirsiniz, aynı kiloda kalabilirsiniz veya kilo alabilirsiniz. Burada, yiyeceklerle olan ilişkiniz ve kısıtlama/aşırı yeme gibi davranışların etkileri önemlidir.

En önemli nokta, eğer kilo vermeye odaklanırsanız bu sezgisel yemenizi engeller. Sezgisel yeme içsel, kilo kaybı ise dışsal bir süreçtir. Ve bu dışsal süreç sizin sezgisel yemenize izin vermez. Çünkü, kilo kaybına odaklandığınızda, kafanızın arkasından bir ses sizi her zaman daha az yemeye, daha düşük kalorili seçeneği seçmeye veya belirli yiyeceklerden vazgeçmeye teşvik edecektir.


Artık kilo kaybının peşinden koşmamak fikrinin imkansız ve korkutucu geldiğinin farkındayım. Kilo merkezli bir kültürde yaşadığımız düşünülürse, kilo alma korkusu ve kilo verme arzusu anormal değildir. Sezgisel yeme, Her Bedende Sağlık (HAES) veya beden kabulü, insanların bedenlerini değiştirmek istedikleri için onları yargılamak veya utandırmak anlamına gelmez.

Özellikle sosyal medyada kilo verme ve sezgisel yeme ile ilgili bazı yanılgılar var. Sezgisel yeme, aç olduğunuzda yemek yemekten ve tok olduğunuzda durmaktan çok daha fazlasıdır. Bu yüzden sezgisel yeme ile kilo kaybını beraber ilerletmek mümkün değildir. Eğer sezgisel yeme üzerine çalışan bir uzman size kilo kaybı vaadi veriyorsa, oradan kaçın.3. Kimler sezgisel yeme çalışabilir?


Sezgisel yeme herkes içindir! Çünkü sizi kendi bedeninizin uzmanı yapar.


Eğer diyet kısıtlamalarından bağımsız olarak, örneğin çölyak hastalığı, dini/kültürel uygulamalar veya etik inançlar gibi kısıtlamalara sahipseniz, bunları sezgisel yeme çerçevesinde onurlandırabilirsiniz.


Şu anda bu paylaşımı diyet kültürüne saplanmış ve bedeninize nefret duyarak okuyorsanız, bir gün onu kabul edebileceğinizi hayal etmek, muhtemelen imkansız geliyordur.


Ancak hangi ağırlıkta olursanız olun, yemek konusunda özgür hissetmeyi ve bedeninizle olan ilişkinizi iyileştirmeyi hak ediyorsunuz.


Diyetlerden ve yasaklardan bıktıysanız, hem bedeninizi hem de ruhunuzu besleyecek şekilde yemeyi öğrenmek istiyorsanız, size yardımcı olmayı çok isterim.


Bana ulaşmak isterseniz mail adresim üzerinden veya iletişim kısmından ulaşabilirsiniz.Soru ve görüşleriniz için

Instagram : dyt.busraerturen


0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page